Sposób wytwarzania włókien o rozmiarach mikrometrycznych i podwyższonych właściwościach wytrzymałościowych, z poli(kwasu mlekowego) oraz jego kopolimerów metodą z roztworu na mokro

• Politechnika Łódzka
  • Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych

220044, 31.08.2015

399819, 05.07.2012

Sposób wytwarzania włókien o rozmiarach mikrometrycznych i podwyższonych właściwościach wytrzymałościowych, przeznaczonych zwłaszcza do celów medycznych, z poli(kwasu mlekowego), jego kopolimerów oraz mieszanek poli(kwasu mlekowego) z innymi biodegradowalnymi polimerami, metodą z roztworu na mokro, polegający na przygotowaniu roztworu przędzalniczego w chlorku metylenu, chloroformie, tetrahydrofuranie, dioksanie, dimetylosulfotlenku, toluenie, ksylenie, acetonitrylu, formowaniu włókien polegającym na przetłaczaniu roztworu przędzalniczego przez otwory dyszy przędzalniczej pod ciśnieniem do kąpieli koagulacyjnej stanowiącej roztwór nierozpuszczalnika użytego polimeru lub kopolimeru, to jest metanolu, etanolu, acetonu, heksanu, wody lub ich mieszaniny w rozpuszczalniku użytym do sporządzenia roztworu przędzalniczego oraz poddaniu uformowanych włókien procesowi rozciągu, charakteryzuje się tym, że proces rozciągu włókien prowadzi się wieloetapowe w kąpielach plastyfikacyjnych lub mediach grzejnych o temperaturze rosnącej w każdym kolejnym etapie rozciągu.

Jednostki współuprawnione do prawa do patentu:

• Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Politechnika Łódzka; Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu