Sposób wytwarzania porowatych rusztowań przeznaczonych do hodowli żywych komórek

• Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

224426, 30.12.2016

404307, 13.06.2013

Sposób dotyczy wytwarzania porowatych rusztowań do hodowli żywych komórek, formowanych z biokompatybilnych i biodegradowalnych termoplastów, które umożliwiają prowadzenie hodowli komórkowych in vitro. Rusztowanie porowate, formowane poprzez wymywanie rozpuszczalnych soli z litej kompozycji, poddaje się deformacji mechanicznej poprzez kontrolowane rozciąganie rusztowań w dwóch lub trzech kierunkach w temperaturze podwyższonej, w określonym przedziale temperatur związanych z temperaturą zeszklenia danego materiału polimerowego, dla uzyskania powiększenia wymiaru kształtu od 105÷170% wartości wymiaru kształtu permanentnego, a następnie wychładza się rusztowania do temperatury niższej od temperatury zeszklenia Tg materiału polimerowego.

Jednostki współuprawnione do prawa do patentu:

• Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie; Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie; Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu
  • Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk