Koniugaty oligomeryczne do dostarczania na skórę substancji ochronnych

• Politechnika Śląska

219683, 30.06.2015

393896, 09.02.2011

Przedmiotem zgłoszenia są koniugaty oligomeryczne, przedstawione wzorem 1, w którym PA oznacza resztę kwasu fenolowego, wybraną z grupy obejmującej kwas p-metoksybenzoesowy, kwas wanilinowy, kwas cynamonowy lub kwas p-kumarowy, R oznacza grupę metylową lub grupę 4-alkoksymetylową, a n oznacza liczbę naturalną od 2 do 50, umożliwiające kontrolowane dostarczanie na skórę substancji ochronnych wybranych z grupy kwasów fenolowych. Sposób wytwarzania koniugatów oligomerycznych, zwłaszcza do dostarczania na skórę substancji ochronnych wybranych z grupy kwasów fenolowych, o wzorze 1, w którym PA, R i n mają wyżej podane znaczenie, według wynalazku polega na tym, że substancję ochronną wybraną z grupy obejmującej kwas p-metoksybenzoesowy, kwas wanilinowy, kwas cynamonowy lub kwas p-kumarowy, przeprowadza się w sól tetraalkiloamoniową lub aktywowaną sól sodową, potasową lub tetraalkiloamoniową, którą następnie inicjuje się kontrolowaną oligomeryzację racemicznego lub optycznie czynnego 4-metylo-2-oksetanonu i/lub jego 4-alkoksy pochodnych. Obecność oligomerycznego hydroksymaślanowego nośnika umożliwiają wnikanie otrzymanych składników preparatu kosmetycznego do warstw skóry, a jego hydroliza w warunkach fizjologicznych pozwala na kontrolowane dozowanie substancji aktywnej.

Jednostki współuprawnione do prawa do patentu:

• Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk
  • Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie; Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
  • Politechnika Śląska; Wydział Chemiczny; Katedra Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii