Biodegradowalne materiały włókniste i sposoby ich wytwarzania

• Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych
  • Instytut Włokiennictwa w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Opublikowano w Europejskim Urzędzie Patentowym.

EP2885449, 24.06.2015

12756278.3, 17.08.2012

W ramach przedstawionej technologii został opracowany sposób formowania wyrobów włóknistych z kopolimeru laktydu i glikolidu oraz mieszaniny tego kopolimeru z poli (hydroksymaślanem). Polimer ten, syntezowany według unikalnej metody z inicjatorem cyrkonowym charakteryzuje się podwyższoną biozgodnością. Termoplastyczny charakter polimeru pozwala na jego przetworzenie technikami stopowymi. Technologia obejmuje metodę formowania włókien oraz włókien z nanododatkami oraz sposób ich wykorzystania w postaci wyrobów włókninowych, formowanych technikami klasycznymi i technikami bezpośrednio ze stopionego polimeru (technika pneumotermiczna i technika spod filiery oraz technika elektroprzędzenia). Ponadto przedstawiona technologia obejmuje wytwarzanie siatek dzianych z multifilamentu. W ramach technologii uwzględniono zastosowanie nanododatków bioaktywnych; bioszkła, nanokrzemionek lub syntetycznych, biokompatybilnych pochodnych fosforanów.

Jednostki współuprawione do prawa do patentu:

• Politechnika Łódzka
  • Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych
  • Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych
  • Instytut Włokiennictwa w Łodzi
  • Akademia Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet Medyczny (od 2012)